Ładuję ... ...
System imion i nazwisk w Egipcie

Jesteśmy bardzo przywiązani do naszego imienia i nazwiska. I nic dziwnego. Rodzice jeszcze przed rozwiązaniem zastanawiają się, jak nazwać dziecko, które za chwilę przyjdzie na świat. Niektórzy sprawdzają pochodzenie imienia, inni znaczenie, a jeszcze inni popularność w danym okresie. Z nazwiskiem jest łatwiej: dziecko zwykle dziedziczy je po ojcu. A jak jest w Egipcie?

Jak nadaje się imiona dzieciom w Egipcie?

Prawo egipskie stanowi o tym, że każde dziecko urodzone w Egipcie musi nosić 4 imiona. Pierwsze jest wybierane przez rodziców, drugie dziedziczone po ojcu, trzecie – po dziadku i wreszcie czwarte po pradziadku. Co ciekawe to minimalna liczba imion jakie ma nosić dziecko. Nierzadko nosi ono ich więcej – w zależności od tego, jak bardzo rodzina jest przywiązana do swoich korzeni.

Jak jest w przypadku dziewczynek? Możecie być zaskoczeni, ale… zasada jest dokładnie taka sama. Pierwsze imię wybierają rodzice, kolejne są dziedziczone po przodkach. Co ciekawe dziewczynki tak, jak chłopcy noszą imiona po męskich członkach rodziny. Zatem tylko pierwsze imię jest żeńskie, kolejne 3 – męskie. Mężatki nie zmieniają swoich danych osobowych po ślubie.

uśmiechnięte dziecko

Czy Egipcjanie mają nazwiska?

W Egipcie nie ma nazwiska w naszym rozumieniu tego słowa, choć wielu Egipcjan nosi nazwisko rodowe. Jak to możliwe? Nazwiskiem staje się ostatnie imię z ich dokumentów. Jest to dość znana i powszechna praktyka zwłaszcza, kiedy jakaś osoba zostaje sławna.

Jednak wielu Egipcjan nie jest przyzwyczajonych do rozróżnienia imienia i nazwiska. Prawdopodobnie zapytani o swoje dane personalne wymienią swoje 4 imiona.

Egipcjanin z owieczką

A wy jak się zapatrujecie na te oba systemy? Niebawem napiszemy o znaczeniu imion Egipskich – to także bardzo ciekawy temat

źródło: https://polegytravels.pl/imiona-i-nazwiska-w-egipcie/