Ładuję ... ...
"Księga umarłych" dostępna w polskich muzeach

Starania Domu Emisyjnego Manuscriptum przyniosły oczekiwane skutki. Instytucji udało się sprowadzić do Polski faksymile (dokładną kopię) Księgi Umarłych, czyli spisanej opowieści o tym, co dzieje się z ludzką duszą po śmierci. Jeśli macie możliwość – zobaczcie koniecznie, bo Dom Emisyjny realizuje prezentacje w wybranych muzeach.

Księga umarłych - historia

Twórcą tego niesamowitego dzieła był skryba, który stworzył je na zamówienie Aniego i jego małżonki Tutu. Wysoko postawiony urzędnik wraz z poślubioną także dobrze sytuowaną kapłanką zainicjowali stworzenie księgi, która zachwyca zarówno warstwą tekstową, jak i graficzną.

Oryginalny manuskrypt pochodzi z 1250 r. p. n. e., czyli powstawał w okresie XIX dynastii. Czasy Nowego Państwa w starożytnym Egipcie zapewne wpłynęły na kształt „Księgi umarłych”, co sprawia, że jest to niezwykle istotna pozycja w badaniach naukowych.

Księga umarłych - prezentacja w polskich muzeach

Finalnym przeznaczeniem faksymile Księgi Umarłych jest miejsce u kolekcjonerów. Zanim jednak trafi ona w ich ręce, Dom Emisyjny prezentuje ją w wybranych polskich instytucjach kultury. Pierwszy raz można było ją zobaczyć w Krakowie na słynnych Międzynarodowych Targach Książki, następnie przekazano ją do Muzeum Archeologicznego także w Krakowie. Najbliższą okazją, by obejrzeć to dzieło będzie prezentacja w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu między 7 a 8 grudnia. Instytucja planuje także prezentacje w innych miastach Polski, tj. w Warszawie, Wrocławiu czy też Gdańsku. Daty jednak nie są jeszcze wyznaczone, dlatego warto śledzić profile Domu Emisyjnego Manuscriptum, bowiem jej przedstawiciele obiecują publikację harmonogramu w najbliższym czasie.

Źródła:

https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/papirus-aniego-czyli-tajemniczy-przewodnik-po-zaswiatach/ym2q73k
https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/Najwazniejsza-Ksiega-Umarlych-sprowadzona-do-Polski,39383.html
https://www.dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/kopia-ksiegi-umarlych-w-muzeum-archeologicznym-w-krakowie
https://manuscriptum.pl/pl/slider-glowna/33-ksiega-umarlych-premiera-24102019.html