Ładuję ... ...
Komu w drogę, temu bilet autobusowy!

Witajcie Egiptolubni! Cały czas opowiadam wam o różnych ciekawych historiach, ostatnio rozmawialiśmy o piramidach, a dziś podpowiem wam, jak poruszać się transportem publicznym po Egipcie. Dla wielu może być to nie lada wyzwanie, ale dla mnie, Profesora Eti, stałego bywalca i podróżnika – jest już jak bułka z masłem. No to zaczynamy.

Autostopem czy autobusem?

Bardzo popularnym środkiem transportu w Egipcie są autobusy. Niemal wszystkie wyposażone są w klimatyzację, a niektóre nawet w toalety. Turyści mogą z nich korzystać do woli, bez żadnych dodatkowych przepisów (w przeciwieństwie do kolei, o czym poniżej). Z Kairu możecie się dostać do prawie każdego większego miasta w Egipcie. Są nawet takie linie, które docierają do oaz! I to mi się podoba!

Ci z was, którzy uwielbiają podróżować autostopem muszą przyjąć inną taktykę przemieszczania się po Egipcie, ponieważ podwożenie turystów w tym kraju w zasadzie nie funkcjonuje. Prawdopodobnie dlatego, że komunikacja publiczna jest bardzo tania. Zdarza się, że w odległych miejscach, gdzie połączenia autobusowe nie są zbyt sprawne, uda się zatrzymać prywatny samochód, ale zapewne kierowca zażąda opłaty za kurs.

Autobus w egipcie

Kolej na kolej

Jeśli macie do pokonania długie trasy zdecydowanie polecam kolej. Sieć kolejowa rozciąga się wzdłuż Doliny Nilu tym samym łączy poszczególne miasta. Dla lepszej orientacji podam, że z pewnością dostaniecie się przez Minję, Asjut, Luksor do Asuanu. Sporym nieudogodnieniem jest fakt, że turyści wybierając tę trasę muszą podróżować w wyznaczonych dla nich pociągach. Do dyspozycji mają jedynie dwie linie. Na szczęście niebawem ma się to zmienić.

Egipski pociąg

Lepszym rozwiązaniem i zdecydowanie bardziej godnym polecenia jest pociąg kursujący między Aleksandrią i Kairem. Dlaczego? Dlatego, że tu nie obowiązują specjalne przepisy dla turystów, a sam pociąg raczej jest punktualny i można w nim zjeść.

A jak wy lubicie podróżować? Może macie już jakieś sprawdzone sposoby?

źródło: https://www.egipt.info.pl/egipt.xml?&p=az#Transport%20publiczny