Ładuję ... ...
Jak się poruszać po Egipcie?

Urlop nie musi oznaczać wylegiwania się przy basenie lub uczestniczenia w wycieczkach z przewodnikiem. Dla wszystkich, którzy nie przepadają ani za jednym, ani za drugim rozwiązaniem mamy dzisiaj propozycję, która łączy w sobie je obie, a tym samym jest opcją pośrednią.

Samochodem przez Egipt

Rozwiązaniem pośrednim jest oczywiście możliwość wypożyczenia samochodu. Wówczas sami decydujecie, kiedy odpoczywacie przy basenie, a kiedy i co zwiedzacie. Na początek kilka informacji o przepisach drogowych.

Aby móc się poruszać samodzielnie po Egipcie samochodem trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Można je wyrobić w Polsce w wydziale komunikacji na podstawie już posiadanego dokumentu. Nie trzeba zdawać żadnych dodatkowych egzaminów. Dokument obowiązuje przez pół roku, po tym okresie trzeba wyrobić miejscowe prawo jazdy.

Jeśli chodzi o samą organizację ruchu… to temat rzeka. Generalnie chodzi o to, że przepisy drogowe są skodyfikowane i oczywiście obowiązują wszystkich kierowców, ale są różnie interpretowane. Jednym słowem – trzeba zachować dużą ostrożność.

droga

Organizacja ruchu drogowego w Egipcie

W Egipcie obowiązuje prawostronny ruch drogowy. Poza terenem zabudowanym można jechać 90 km/h. Z racji dość luźnego podejścia Egipcjan do przepisów warto wiedzieć, iż:

  • stan techniczny pojazdów często pozostawia wiele do życzenia,
  • kierowcy nocą nie używają świateł, najgroźniejszy moment zatem to ten, kiedy zapada zmrok,
  • Egipcjanie w zasadzie nie używają kierunkowskazów,
  • Egipcjanie bardzo często używają klaksonu, nie po to, jak w Polsce, by kogoś „upomnieć”, ale po to, by coś zasygnalizować, np. chęć zmiany pasa,
  • mówiąc o luźniej interpretacji prawa mamy na myśli głównie to, że Egipcjanie zwykle nie respektują zmiany świateł czy przejść dla pieszych.

przejście dla pieszych

Jeśli więc macie ochotę wypożyczyć samochód i zwiedzić nieco regionu na własną rękę, pamiętajcie, by najpierw dobrze przypatrzeć się zwyczajom organizacji ruchu drogowego w Egipcie, a na drodze zachować szczególną ostrożność. To co? W drogę?

źródło: https://www.egipt.info.pl/egipt.xml?&p=az#Przepisy%20drogowe