Ładuję ... ...
Egipskie mumie w rękach polskich archeologów

Polscy archeolodzy znowu świętują sukcesy! Odkryli ponad 2 tysiące mumii nieopodal najstarszej piramidy na świecie, położonej na nekropolii w Sakkarze. Dlatego dzisiaj opowiemy o kolejnym spektakularnym odkryciu naszych rodaków.

Polski zespół archeologów w Egipcie

Polski zespół archeologiczny pracuje w Egipcie od ponad 20 lat. Teren objęty badaniem to rozległa nekropolia położona w Sakkarze, w północnym Egipcie. Kierownikiem wykopalisk jest dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz – pracownik Zakładu Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW.

Mumia

Dotychczasowe osiągnięcia polskiej grupy badawczej

Archeolodzy w ostatnim czasie skupili się na odsłonieniu miejsca między terenem, który przylega bezpośrednio do piramidy Dżesera a zachodnim odcinkiem Suchej Fosy – rowu, który otacza święty okręg najstarszej piramidy na świecie.

2 tysiące mumii w rękach polskich archeologów

Kierownik zespołu mówi, że większość mumii była źle zachowana: zwłoki były poddane tylko podstawowym zabiegom: balsamowano je i owijano w bandaże i w takiej postaci chowano bezpośrednio w piachu. Nawet te ciała, które były złożone w drewnianych trumnach uległy dużemu rozkładowi.

Mumia

Nie wszystkie mumie jednak były w tak złym stanie. Uwagę polskich archeologów zwróciła dekoracja zamieszczona na jednej z drewnianych trumien – wzdłuż jej wieka były namalowane imitacje inskrypcji hieroglificznej. Ponadto mumia miała na sobie wielobarwny naszyjnik. Nietypowe było także przedstawienie wizerunków dwóch Anubisów (bogów śmierci), którzy przybrali postać leżących szakali. Malowidło to znajdowało się na wysokości stóp umarłego. Niestety okazało się, że wiele lat temu trumna została zrabowana – ukradziono na pewno rzeźbioną maskę, która przedstawiała zmarłego.

Dotychczasowych sukcesów polskiej grupie badawczej serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne.

źródło: https://www.onet.pl