Ładuję... ...
Znaczenie imion egipskich

Imię to bardzo ważny element tożsamości każdego człowieka, niezależnie od kraju czy kultury, z której pochodzi. Przyjrzyjmy się dziś tradycjom nadawania imion w Polsce i w Egipcie.

Nadawanie i znaczenie imion w Polsce
Dawniej polscy rodzice wybierali imiona, kierując się dwoma głównymi przesłankami. Po pierwsze, imię miało być wróżbą pożądanych cech dziecka, a po drugie – wyrażało oddanie pod opiekę wybranym świętym. Stąd chłopcy mogli mieć drugie imię Maria, co symbolizowało opiekę Matki Boskiej.

Wiele popularnych imion pochodzi z języka starosłowiańskiego i jest złożonych z dwóch słów, które tworzą swoistą przepowiednię. Na przykład Sławomir i Mirosław to właściwie jedno imię, powstałe z połączenia słów „mir” (pokój) i „sław” (sława). Chłopiec o takim imieniu miał być spokojny i sławny. Bogdan oznacza „dany od Boga”, a Władysław to ten, który „dobrze rządzi, ma władzę i sławę”.

Dziś coraz częściej imiona wybierane są według popularności, inspiracji znanymi postaciami lub dobierane pod względem brzmienia z nazwiskiem.

Nadawanie i znaczenie imion w Egipcie
Egipcjanie nie mają nazwisk, ale mogą nosić nawet do pięciu imion. Pierwsze nadają rodzice, kolejne dziedziczone są po przodkach z linii męskiej, co podkreśla ich wagę.

Wśród tych imion często znajduje się choć jedno o pochodzeniu religijnym, np. Mohammed. Imiona bywają nadawane również z nadzieją, że dziecko zyska dzięki nim pożądane cechy – Karim oznacza osobę uczciwą, Hassan to „przystojny, piękny”, a Omar – ten, który żyje długo. Coraz popularniejsze są też imiona chrześcijańskie, np. Yosef.

A wy, który trend nadawania imion najbardziej was przekonuje?

 

Źródło:

http://www.ksiegaimion.com

http://egypt-weekly.blogspot.com/2014/10/egipskie-nazwiska-i-egipskie-imiona.html