Ładuję ... ...
Znaczenie imion egipskich

Imię to bardzo ważny element tożsamości dla każdego człowieka, niezależnie od tego z jakiego kraju i kultury się wywodzi. Przyjrzyjmy się więc dzisiaj jaka tradycja nadawania imion jest w Polsce i w Egipcie.

Tradycja nadawania i znaczenie imion w Polsce

Niegdyś rodzice polscy kierowali się dwoma aspektami przy wyborze imienia dla swojej pociechy. Po pierwsze starali się, by imię było pewnego rodzaju przepowiednią pożądanych cech dziecka, po drugie zaś przez jego wybór oddawali je pod opiekę wybranym świętym. Dlatego też w Polsce chłopcy mogą nosić jako drugie imię Maria – w ten sposób opiekunowie manifestowali oddanie syna pod opiekę Matki Boskiej.

Spiacy niemowlak

Wiele popularnych imion pochodzi z języka starosłowiańskiego i jest skonstruowana na zasadzie połączenia dwóch słów, które są swoistą wróżbą dla właściciela. Czy wiecie, że imiona Sławomir i Mirosław, to w zasadzie to samo imię? Powstały z połączenia słów „mir”, czyli pokój i „sław” od sławy. Chłopiec o takim imieniu miał się cechować spokojem i osiągnąć w życiu sławę. Bogdan zaś to dosłownie „dany od Boga”, a Władysław to ten, który „dobrze rządzi, ma władzę i sławę”.

Dzisiaj coraz częściej rodzice wybierają imiona dla swoich pociech kierując się ich popularnością, zainspirowani sławną postacią lub dobierając jego brzmienie do nazwiska.

Tradycja nadawania i znaczenie imion w Egipcie

Egipcjanie nie posiadają nazwisk, za to noszą do 5 imion. Pierwsze jest nadawane przez rodziców, kolejne dziedziczone po przodkach z linii męskiej. Dlatego też te imiona odgrywają kluczową rolę.

Wielbłąd

Z pewnością w tym ciągu znajdzie się choć jedno pochodzenia religijnego np. Mohammed. Zdarza się, że Egipcjanie także nadają imiona mając nadzieję, że ich dziecko dzięki niemu nabędzie pożądane cechy, np. Karim oznacza człowieka uczciwego, Hassan to przystojny, piękny, a Omar, to taki, który długo żyje. Kolejnym trendem w nadawaniu imion potomkom jest korzystanie z tradycji chrześcijańskiej. Coraz częściej spotyka się np. Yosefów.

Jaki trend przemawia do was najbardziej?

 

Źródło:

http://www.ksiegaimion.com

http://egypt-weekly.blogspot.com/2014/10/egipskie-nazwiska-i-egipskie-imiona.html