Ładuję ... ...
Skarabeusz – święty żuczek

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego podczas podróżowania po Egipcie niemal na każdym kroku można spotkać skarabeusze? Mogą być ozdobą w postaci biżuterii, elementem sztuki czy architektury. Wszystko to za sprawą wierzeń starożytnych Egipcjan, którzy tego owada traktowali jako święte zwierzę. Dlaczego?

Żuk świętym

Jak zagłębimy się w symbolikę i wierzenia starożytnych Egipcjan, okaże się, że to małe stworzenie było dla nich niezwykle istotne.

Skarabeusz miał dwa podstawowe znaczenia symboliczne. Po pierwsze Egipcjanie kojarzyli go z nowym życiem. Prawdopodobnie symbol ten jest ściśle związany ze sposobem rozmnażania się żuków lub z tym, że wyłaniają się one z błota i w ten sposób zaczynają egzystencję.

Drugim, niemniej istotnym symbolem, było to, że mieszkańcy Egiptu wierzyli, iż skarabeusz jest ucieleśnieniem Chepri – symbolu ściśle związanego z Amonem. Stąd też kojarzyli go ze zmartwychwstaniem i wędrówką słońca.

Skarabeusz – święty żuczek

Od żuka do amuletu

Wierzenia te spowodowały, że Egipcjanie zaczęli wytwarzać postacie skarabeusza w różnych materiałach i używać ich jako amuletów. Na początku były to figury składane wraz ze zmarłym. Najlepiej było położyć dużego żuka na klatce piersiowej zmumifikowanego zmarłego, co miało mu zapewnić ochronę w zaświatach. Później zaczęto używać ich także jako amuletów dla osób żyjących.

A wy macie już swojego skarabeusza?

Źródła:

  1. https://wszystkiesymbole.pl/skarabeusz/
  2. https://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/skarabeusz-czyli-nowe-zycie
  3. https://www.nowa-akropolis.pl/czytelnia/o-symbolach/280-skarabeusz