Ładuję ... ...
Kair i Delta Nilu

Delta Nilu - zawsze warta podróży! 

Delta Nilu to rozległa delta rzeki Nil w północnym Egipcie, tam gdzie wpada ona do Morza Śródziemnego. Jest jedną z największych delt świata, jej powierzchnia wynosi ok. 24000 km². Zaczyna się na północnych przedmieściach Kairu i rozciąga do morza na długości 175 km, osiągając szerokość około 220 kilometrów.

Tworzą ją dwa główne ramiona Nilu: Damietta i Rosetta wraz z wielką liczbą drobnych, naturalnych i sztucznych kanałów, przybrzeżnych jezior i zalewów. Deltę ograniczają, jak wierzchołki trójkąta, trzy miasta: na zachodzie Aleksandria, na wschodzie Port Said i na południu Kair. Obszar delty, o typowo akumulacyjnym charakterze, jest stale poszerzany przez materiał niesiony przez wody Nilu.

Delta Nilu stanowi obszar gęsto zasiedlony i intensywnie zagospodarowany. Wraz z doliną Nilu stanowią obszar ok. 4% powierzchni Egiptu, na którym mieszka 98% ludności kraju.

Delta również jest określana, już od czasów starożytnych, jako Dolny Egipt. Stolicą Delty było miasto Buto, a w Delcie, która administracyjnie była podzielona na 20 nomów, znajdowały się liczne miasta starożytne, m.in.: Sais, Bubastis, Awaris, Bilbeis, Kanopos, Leontopolis, Mendes, Peluzjum, Tanis i Aleksandria.

Do największych miast Delty zaliczają się obecnie: Aleksandria, Damietta, Damanhur, Ismailia, Al-Mansura, Port Said i Tanta.
Delta Nilu, w starożytnym egipskim Ta-Mehet, jest ujściem Nilu Afrykańskiego, który jest najdłuższą rzeką na świecie o łącznej długości 6 852 km. Delta ujścia rzeki znajduje się w Dolnym Egipcie, na północ od miasta Kair, na wybrzeżu południowo-wschodniej części Morza Śródziemnego. Od Jeziora Wiktorii do jego ujścia rzeka ma długość 5 588 km, a od jej najdalszego źródła w Luvironza w Burundi, całkowita długość rzeki wynosi 6 852 km. Ze względu na swój kształt, dolina ta uformowała również nazwę Delta, ponieważ jest bardzo podobna do litery greckiej, a zatem jest również najbardziej znanym ujściem rzeki.  

Jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie ze względu na swój łagodny, jak na Afrykę, klimat. 

Miejsca w delcie Nilu

Oprócz wielu znanych miejsc, w Delcie Nilu znajdują się również nieznane, ale wciąż godne uwagi miejsca, które mogą być odwiedzane przez wszystkich zainteresowanych tradycyjnym życiem dzisiejszego Egiptu.  

Kair, metropolia w Egipcie

Kair jest nie tylko stolicą Egiptu, ale również największym miastem w świecie arabskim. Oprócz roli jako centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne Egiptu, Kair jest także siedzibą egipskiego rządu, parlamentu, wszystkich władz państwowych i religijnych, ale także licznych placówek dyplomatycznych. Kair jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym, znajdują się tu liczne uniwersytety, szkoły wyższe, teatry, muzea i zabytki, a na starym mieście można znaleźć niezliczone dzieła sztuki architektury islamskiej. Od 1979 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Kairze 9,1 mln osób mieszka na terytorium administracyjnym miasta, a 16,2 mln w regionie metropolitalnym. Ponieważ jednak nie ma obowiązku rejestracji meldunku w Egipcie, dane te opierają się na spisach powszechnych, które są przeprowadzane mniej lub bardziej regularnie. Więcej o Kairze można znaleźć w tym artykule 

Aleksandria, centrum hellenistycznego świata

Aleksandria, znana również jako Aleksandria, nazwana imieniem Aleksandra Wielkiego, jest drugim co do wielkości miastem w Egipcie i graniczy z Deltą Nilu w kierunku północno-zachodnim. W tym mieście, które rozciąga się na długości 32 km wybrzeża Morza Śródziemnego, żyje 5 milionów mieszkańców. Ale Aleksandria jest również największym miastem Egiptu z bezpośrednim dostępem do Morza Śródziemnego, dlatego też posiada największy port morski w kraju. Około 80 % egipskiego handlu zagranicznego odbywa się tutaj, a jako najważniejszy ośrodek przemysłowy jest również zaopatrywany w ropę naftową i gaz ziemny z Suezu rurociągami.
Aleksandria została założona przez Aleksandra Wielkiego w 331 r. p.n.e. Wkrótce stała się ona najważniejszym ośrodkiem świata hellenistycznego, ale także rzymskiego i bizantyjskiego Egiptu. W czasach starożytnych Aleksandria była najbardziej znana ze swojej latarni morskiej, Pharos, która była jednym z siedmiu cudów starożytnego świata i Wielkiej Biblioteki. Jednak w trakcie podboju islamskiego w 614 r. n.e. i założenia Kairu Aleksandria utraciła swoje znaczenie. 
Od 1994 roku w porcie Aleksandrii prowadzone są podwodne badania archeologiczne, dzięki którym uzyskano informacje o poprzedniej osadzie Rhakotis i okresie ptolemejskim. Więcej o Aleksandrii można przeczytać w tym artykule! 

Giza, miejsce Sfinksa

Giza, licząca 4,1 miliona mieszkańców, jest trzecim co do wielkości miastem w Egipcie. Położona na zachodnim brzegu Nilu i około 20 km na południowy zachód od centrum Kairu, Giza łączy się bezpośrednio z obszarem osadnictwa w Kairze. Kair i Giza tworzą w ten sposób region metropolitalny z ponad 16 milionami mieszkańców. Ale Giza jest szczególnie znana z płaskowyżu, na którym znajdują się starożytne egipskie grobowce królewskie, piramidy, świątynie i oczywiście sfinks. 
Wielki Sfinks z Giza jest najbardziej znanym i jednocześnie największym sfinksem Reprezentuje on leżącego lwa z ludzką głową. Prawdopodobnie został zbudowany w 4. dynastii za panowania Chefrena. Tak więc od ponad 4000 lat wznosi się z piasku pustyni, choć przez większość czasu pokryty był piaskiem aż po głowę, co przyczyniło się do jego zachowania. Nosi chustę Nemes, jego nos jest złamany, podobnie jak broda na podbródku, której fragmenty znajdują się dziś w British Museum w Londynie. Tułów, przednie i tylne nogi oraz ogon tworzą ciało lwa. Dziś sfinks ma około 20 m wysokości i 73,5 m długości. Pierwotnie został on wykuty z pozostałej części wapiennego wzgórza, które służyło jako kamieniołom do budowy piramidy Cheopsa.  

Piramidy w Gizie są prawdopodobnie jednymi z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych budynków ludzkości, w Egipcie i oczywiście w delcie Nilu. Na zachodnim skraju doliny Nilu, około 8 km na południowy zachód od miasta Giza i około 15 km od centrum Kairu, znajduje się jedyny z siedmiu pozostałych cudów starożytnego świata. Historia piramid w Gizie sięga daleko w czasie. Już w I dynastii pole piramidy było ważnym cmentarzem. Piramidy w Gizie zostały zbudowane w latach 2620-2500 p.n.e. w 4. dynastii i zostały wzniesione na wapiennym płaskowyżu o wymiarach 1000 x 2000 m. Wokół piramid wybudowano również piramidy boczne, kompleksy świątyń i cmentarzy oraz wsie robotnicze. 
Największą i najbardziej znaną jest piramida faraona Cheopsa, który panował od 2620 do 2580 r. p.n.e. Pierwotnie miała 146,6 m wysokości, dziś jest jeszcze 138,75 m. Do jego budowy użyto około 3 milionów bloków kamiennych, z których jeden waży około 2,5 tony. Wewnątrz piramidy znajduje się Wielka Galeria, o wysokości 8,5 m i długości 47 m. Jest ona połączona z komnatą pochówku króla, gdzie można podziwiać szczątki granitowego sarkofagu. Ponadto w piramidzie znajduje się Komnata Królowej i pierwsza komnata pochówku, pozostałości Świątyni Zmarłych oraz Droga Krzyżowa. Na południowy wschód od Świątyni Zmarłych można znaleźć kompleksy piramid dla królowych Hetepheres I., Meritites I. i Henutsen.  Oprócz Piramidy Cheopsa, w Gizie znajduje się również Piramida Chefrena, Piramida Mykerinosa i grób Chentkausa I.
Wraz z wejściem Napoleona do kraju w latach 1798-1799 rozpoczęto badania naukowe nad piramidami i świątyniami. W 1979 roku piramidy i świątynie oraz sfinks zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 1984 roku kraj Egipt wybił 5-cio piastrową monetę przedstawiającą te budynki. 

Port Said - miasto portowe na północnym wschodzie

Port Said ma około 800.000 mieszkańców i jest drugim najważniejszym miastem portowym w kraju po Aleksandrii, która znajduje się 220 km na zachód. Graniczy z deltą Nilu w kierunku północno-wschodnim. Port Said jest punktem przeładunkowym bawełny i ryżu, a inne ważne branże to przemysł chemiczny, produkcja papierosów, produkcja soli i rybołówstwo. Miasto jest również ważnym kurortem nadmorskim i portem dla międzynarodowych statków wycieczkowych.
Port Said został założony w 1859 roku w trakcie budowy kanału. Nazwano go imieniem wicekróla Muhammada Saida. 

Tama Asuańska w delcie Nilu

Zapora Asuańska ma ogromne znaczenie dla Egiptu i delty Nilu. W latach 1805-1848, pod rządami Muhammada Ali Pasha, rozpoczęła się zmiana metod nawadniania Nilu. W celu przejścia od sezonowego nawadniania we własnych basenach zalewowych do całorocznego nawadniania kanałów zbudowano zapory Delta, potocznie nazywane mostami Mohameda Ali, zaporę Asuan, zaporę Asyut i zaporę Zifta, znacznie zwiększając tym samym powierzchnię dostępną dla rolnictwa i nawadniania. W wyniku tej budowy do Morza Śródziemnego docierało coraz mniej osadów i zawiesin. Ze względu na zaporę asuańską, która została ostatecznie zbudowana w latach 1960-1971, osady osiadły w jeziorze Nasser.

Klimat w delcie Nilu

Delta Nilu ma klimat śródziemnomorski. Oznacza to klimat z suchym i gorącym latem oraz łagodną, deszczową zimą. Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się z jednej strony dużą liczbą godzin słonecznych, ale także dużą ilością opadów, dlatego też nazywany jest również klimatem zimowych deszczy. Temperatury w Aleksandrii wynoszą od 30,7° C w sierpniu do 18,8° C w styczniu, w Port Said od 30,3° C w sierpniu do 17,4° C w styczniu i w Kairze od 34,4° C w lipcu do 18,8° C w styczniu. Tak więc Delta Nilu jest regionem, który nie tylko zawsze jest letni, ale również zimą cudownie nadaje się na wakacje, być może w ramach rejsu po Nilu.   

Odkryj Deltę Nilu podczas rejsu z ETI w najlepszej cenie! 

Przeżyj wyjątkowy rejs po Nilu z GRAND CRUISES. Statki wycieczkowe 5* zapewniają luksusową atmosferę. Nasz miejscowy przewodnik oprowadzi Cię po ziemi faraonów tak, jak nigdy wcześniej jej nie doświadczyłeś. Na przykład wzdłuż Nilu z imponującymi świątyniami - będziecie zachwyceni różnorodnością Egiptu! 

Po fascynującym zwiedzaniu zrelaksuj się w jednym z hoteli RED SEA HOTELS i daj się rozpieszczać!

więcej o ofercie