Ładuję ... ...
Górny Egipt

Górny Egipt to kraina starożytnego Egiptu, która nazwana była tak dla odróżnienia od leżącej na północ od niej krainy Dolnego Egiptu. Za panowania faraonów zwana była „ziemią jęczmienia”.

Górny Egipt złożony jest z wąskiej doliny Nilu od pierwszej katarakty, będącej południową granicę kraju faraonów, do starożytnej stolicy państwa Memfis. Obecnie jest to obszar pomiędzy Asuanem na południu po Kair na północy. Egipt Górny tradycyjnie podzielony był na 22 nomy i podział ten przetrwał do najazdu Arabów w VII w. n.e. Najważniejszym miastem Górnego Egiptu były Teby.
To za panowania faraona Menesa, u schyłku IV tysiąclecia p.n.e. miało miejsce pierwsze połączenia Górnego Egiptu z Dolnym. Wydarzenie to zapoczątkowało okres archaiczny w dziejach kraju. Ta uboższa i mniej zaludniona kraina odgrywała mniejszą rolę w historii niż żyzny i ludny Dolny Egipt. W okresach przejściowych, w momencie upadku władzy centralnej, Górny Egipt był rządzony niezależnie od Dolnego. Patronką starożytnego Górnego Egiptu była bogini Nechbet. Naczelnym bóstwem górnoegipskim pozostawał Set.
Górny Egipt od Dolnego odróżniał inny dialekt, obyczaje i kult religijny, a także potrzeby i interesy polityczne, skupiające się na kontaktach z ludami Afryki. Wiele z tych różnic istnieje również w dzisiejszych czasach. Symbolami Górnego Egiptu była biała korona i kwiat lotosu.

Zabytki w Górnym Egipcie

Górny Egipt jest znany na całym świecie jako centrum kulturalne. Istnieją niezliczone historyczne budynki, które można oglądać przez całą dobę i zawsze odkrywać coś nowego, coś ekscytującego.

Świątynia Karnak

Kompleks świątynny Karnaku jest największym w Egipcie i znajduje się w wiosce około 2,5 km od Luksoru i na wschodnim brzegu Nilu. Oczywiście w świątyniach z biegiem czasu nastąpiły niezliczone zmiany. Najstarsze pozostałości budowli, które można dziś zobaczyć, pochodzą z okresu XII dynastii za Sesostrisa I. Jednak sam kompleks był przebudowywany i rozbudowywany aż do czasów rzymskich. Kompleks świątynny w Karnaku i świątynia w Luksorze znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1979 roku.
W kompleksie świątynnym w Karnaku znajdują się różne sekcje, zwane również dzielnicami. Największą sekcją w Karnaku jest dzielnica Amona, gdzie Świątynia Amona-Re, Kaplica Biało-Czerwona, Kaplica Alabastrowa, Świątynia Ramzesa III, Święte Jezioro, Świątynia Opeta i Świątynia Chons, des Znajduje się tam Ptah i świątynia Amenhotepa II. Druga sekcja nosi nazwę District of Courage. Ta sekcja znajduje się na południe od Świątyni Amona-Re i znajdziesz w niej Świątynię Mut, Świątynie A i C oraz Świątynię Kamutefa. Trzecia sekcja znajduje się na wschód od dzielnicy Amun. Było tu sanktuarium Aton i nazywało się Gem-pa-Aton.

Luksor - królewska metropolia

Luksor to miasto położone na wschodnim brzegu Nilu. Znajduje się w centrum Górnego Egiptu i jest największym miastem w Górnym Egipcie. Luksor jest postrzegany jako centrum regionu ze względu na dobre połączenia komunikacyjne, na przykład przez międzynarodowe lotnisko. Luksor oznacza „miasto pałaców”. W starożytnym Egipcie Luksor był nazywany resetem Ipet i funkcjonował jako dzielnica świątynna, a także był częścią starożytnej egipskiej królewskiej metropolii Teby.

Asuan - miasto za kataraktą

Asuan to najbardziej wysunięte na południe miasto w Górnym Egipcie i Egipcie, położone na wschodnim brzegu Nilu poniżej pierwszej katarakty. Chociaż zachowało się tylko kilka starożytnych zabytków, istnieje cała lista muzeów, budynków i parków, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić. Z Asuanem lub Muzeum Nubijskim, Katedrą Archanioła Michała, Cmentarzem Fatymidów lub Klasztorem św. Symeona masz czystą kulturę przez całą dobę! Ale Asuan oferuje również wiele możliwości robienia zakupów. Suk, największy targ w Asuanie, rozciąga się na 3 skrzyżowaniu ulic i znajdziesz tutaj niezliczone typowe egipskie artykuły, takie jak rękodzieło nubijskie, olejki zapachowe, lampy, płótno lniane i jedwabne, przyprawy i owoce i wiele innych. Artykuły są tutaj nieco droższe ze względu na dalsze trasy dostaw, ale generalnie w Egipcie jest doskonały stosunek ceny do jakości i dotyczy to nie tylko hoteli.