Ładuję ... ...
Aleksandria

Aleksandria w tym miejscu można się zakochać!

Jest obecnie jednym z najbogatszych portów we wschodniej części Morza Śródziemnego z analogicznym, śródziemnomorskim wdziękiem, klimatem i polotem. Piaszczyste plaże, palmy oraz malownicze zatoki rozciągają się kilometrami na wschód od miasta.

Miasto z historią

Drugie co do wielkości miasto Egiptu, Aleksandria, a także Aleksandria (ok. 3,5 mln mieszkańców, Wielka Aleksandria 5 mln), zostało założone w 331 r. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego w rozległej delcie Nilu bezpośrednio na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Była niegdyś stolicą Imperium Ptolemeusza, a później stała się jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego.
Aleksandria jest jedną z najważniejszych metropolii starożytnego świata i drugim co do wielkości po Kairze miastem w Egipcie.
Ze swoim zasięgiem około 32 km wzdłuż Morza Śródziemnego, jest to największe miasto w Egipcie z bezpośrednim dostępem do Morza Śródziemnego. Posiada również największy port morski w Egipcie, w którym odbywa się ponad 80% egipskiego handlu zagranicznego, a jako niezwykle ważne miejsce przemysłowe jest zaopatrywane w ropę naftową i gaz z Suezu rurociągami.
Została zbudowana w miejscu, gdzie po raz pierwszy założono starożytną egipską osadę Rhakotis i rozwinęła się w ważny ośrodek nie tylko hellenistycznego Egiptu, ale także rzymskiego i bizantyjskiego. Ale Aleksandria była znana nie tylko jako stolica prowincji Egipt czy Dioecesis Aegypti, jak ją później nazwano. Było to również miejsce wielkiej latarni morskiej Pharos, jednego z siedmiu cudów starożytnego świata i znajdowała się w niej Wielka Biblioteka.
Po podboju islamskim i założeniu Kairu Aleksandria traciła na znaczeniu aż na początku XIX wieku spadła do rangi małej wioski rybackiej. Wraz z budową Kanału Mahmudyjskiego i coraz bardziej znaczącym handlem egipską bawełną, miasto zdołało ponownie stać się międzynarodowym centrum handlowym.
Aleksandria jest również jednym z najbogatszych miast portowych wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego z odpowiednim śródziemnomorskim urokiem i charakterem. Piaszczyste plaże z drzewami palmowymi w malowniczych zatokach ciągną się kilometrami od Aleksandrii na wschodzie. Aleksandria jest zawsze warta odwiedzenia, czy to na wypoczynek czy zwiedzanie!

Aleksandria znajduje się w Egipcie na zachodnim skraju Delty Nilu i leży tuż nad poziomem wody na wąskim pasie lądu wzdłuż Morza Śródziemnego, za którym rozciąga się lagunowe, słonawe jezioro Mariut. Z biegiem historii jezioro to stawało się coraz mniejsze. Z Delty Nilu płynie Kanał Aleksandryjski. Używany jest do zaopatrzenia w słodką wodę i żeglugi śródlądowej i został odnowiony w latach 1807-1820. W tym samym czasie powstało nowe połączenie z Aleksandrii do Morza Śródziemnego. Od tego czasu nazywany jest Kanałem Mahmudyjskim.
Na cyplu stare miasto Aleksandria, al-Medina, zostało zbudowane wzdłuż tamy na wyspę Pharos w 300 r. p.n.e. Na południe od al-Mediny znajduje się obecnie przedmieście, które rozciąga się na długości 15 km, gdzie rozwinął się obszar osadniczy. Aleksandria znajduje się w guberni o tej samej nazwie, około 65 km od miasta Rosette, 240 km od Kanału Sueskiego i 225 km od Kairu. Stanowi on obszar administracyjny o powierzchni 2679 km².

Historia Aleksandrii

Aleksandria po raz pierwszy została zasiedlona w okresie hellenistycznym, między 2700 a 2200 r. p.n.e. Aleksander Wielki, dowódca i król macedoński, założył Aleksandrię w 331 r. p.n.e., dokładnie w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się egipska osada Rachotis, a on sam ustalił położenie rynku i głównej osi komunikacyjnej.
Plany miasta Aleksandra Wielkiego zostały opracowane przez greckiego architekta Deinokratesa i chociaż Aleksander Wielki był tak dumny ze swojego miasta, opuścił je w 331 r. p.n.e., a jego armia zmierzała na wschód i nigdy nie wrócił aż do końca życia.
Po śmierci Aleksandra Wielkiego, Ptolemeusz (305-283 p.n.e.) zaaranżował przeniesienie jego ciała do Aleksandrii i kazał pochować je w złotej trumnie, prawdopodobnie w mauzoleum królewskim, które prawdopodobnie znajduje się na miejscu Meczetu Nebi-Daniela. Aleksandria została jednak ukończona dopiero za panowania Ptolemeusza II, który rządził między 285 a 246 rokiem p.n.e.. Ale stało się ono miastem-rezydencją królów ptolememeuszy już między 320 a 311 rokiem p.n.e. Aleksandria zachowała tę funkcję do końca Imperium Ptolemaickiego.
Jako polis, Aleksandria nie należała bezpośrednio do Egiptu, co miało się zmienić dopiero za czasów rzymskich. W swoim rozkwicie, między 300 a 395 rokiem p.n.e., miasto było gospodarczym, duchowym i politycznym centrum hellenistycznego, a później rzymskiego świata. Słynna latarnia Pharos (zbudowana ok. 299-279 p.n.e.), Wielka Biblioteka i niezliczona ilością teatrów, budynków pałacowych i świątyń uczyniły miasto niezmiernie sławnym. Kanał, który został wybudowany w tym samym czasie co miasto, niósł słodką wodę i zasilał rozległy system cystern.  Aleksandria przez długi czas była niezwykle ważnym miastem w Egipcie. Po podboju islamskim w 641 r. i założeniu Kairu Aleksandria utraciła swoje znaczenie.

Aleksandria w XX wieku

Około lat dwudziestych XX wieku Aleksandria stała się centrum życia osób wielu różnych narodowości, które korzystały prawa do podwójnego obywatelstwa, które pochodzi z okresu osmańskiego. Szczególnie Grecy i Włosi, ale także społeczność żydowska, która mieszkała tu od czasów starożytnych, przybyła do miasta. Za pośrednictwem Sefardimów, tych Żydów, którzy przybyli do Aleksandrii już w XV wieku w wyniku exodusu z Hiszpanii, rozkwitło również życie gospodarcze, zakładali oni banki i firmy. Wkrótce rozwinęła się tu społeczna i ekonomiczna elita żydowskich Aleksandryjczyków.
W odpowiedzi na założenie państwa Izrael, w trakcie ogólnej emancypacji ludów kolonialnych, w 1948 roku narodził się ruch panarabski. W wyniku tego warunki życia mniejszości etnicznych stawały się coraz gorsze. Od połowy XX wieku liczba mieszkańców gwałtownie wzrosła, przekraczając 4 miliony. W zamian za to 50 000 Żydów opuściło Aleksandrię w ramach operacji "Kadesh" w październiku 1956 roku. Ponadto Gamal Abdel Nasser rozpoczął swój socjalistyczny kurs od dekretów nacjonalizacyjnych, które spowodowały, że wielu ludzi straciło swój majątek i zubożyło miasto.

Aleksandria w XXI wieku

Aleksandria jest uważana za najważniejsze miasto w dzisiejszym Egipcie obok Kairu. Posiada międzynarodowe lotnisko i ważny port morski.
Lotnisko Aleksandria, zwane również El Nozha, jest bezpośrednio połączone z miastem na południu, dlatego też posiada dobre połączenia komunikacyjne. Jest to jedno z dwóch lotnisk i znajduje się w północnej części Aleksandrii.
Port Aleksandria jest największym egipskim portem morskim pod względem przeładunków i istnieje od 1900 r. p.n.e. Znajduje się po obu stronach wyspy Rās at-Tīn, która pochodzi z dawnej wyspy Pharosentstand. Port na wschodnim wybrzeżu jest czystym portem dla łodzi. Port zachodni to prawdziwy port morski. Jednak 60% egipskiego handlu zagranicznego jest obsługiwane przez port w Aleksandrii. Port ten ma również duże znaczenie dla turystyki, gdyż zawijają do niego liczne statki wycieczkowe.

Dzielnice Aleksandrii z zachodu na wschód są podzielone na:

Zachodnią cześć:

Znajduje się na zachód od El-Gumuruk, cypla, który oddziela port zachodni od Zatoki Aleksandryjskiej. We wschodniej części obszaru miasta na zachodzie znajduje się Port Zachodni, osiedla przemysłowe i budynki mieszkalne. W zachodniej części Aleksandrii znajdują się jednak również różne obszary mieszkalne. Na skrajnym zachodzie znajduje się również wiele nadmorskich kurortów, zwłaszcza w dzielnicach el-Agami i El-Hannoville. El-Agami jest również znane jako centrum mieszkaniowe bogatych. Ale można tu też znaleźć katakumby Kūm esch-Schuqāfa i Serapeum z kolumną Pompejusa.

El-Gumuruk:

Jest tu kilka obszarów mieszkalnych, ale także cytadela Qāitbāy, letni pałac Raʾs et-Tīn Muhammad Ali, neo-islamski Abu-el-Abbas-el-Mursi meczet i starożytny cmentarz el-Anfūschī. Ale można też odwiedzić plac Tahrir, na którym znajdują się imponujące budynki europejskich architektów.

Centrum/miasto/centrum Aleksandrii:

Centrum Aleksandrii znajduje się we wschodniej części basenu portowego. Są tu budynki mieszkalne i administracyjne, ale jest to też węzeł komunikacyjny, tutaj znajdziesz dworzec główny i dworzec tramwajowy.

W centrum znajdują się jednak także stanowiska archeologiczne, takie jak teatr Kūm ed-Dikka, świątynia Ras es Soda, alabastrowy grobowiec i cmentarz Schatbi. W mieście znajdują się również najsłynniejsze muzea, takie jak Muzeum grecko-rzymskie, Muzeum Narodowe, w którym można znaleźć wiele informacji na temat początków miasta i eksponatów z tego okresu. Ale są też niezliczone budynki europejskich architektów i Biblioteka Aleksandryjska, która jest oczywiście architektoniczną wizytówką centrum sztuki.

Teren miasta na wschód:

Tutaj również znajdują się tereny mieszkalne i wiele nadmorskich kurortów wypoczynkowych. Ale tutaj można również znaleźć starożytne pole grobowe Mustafa Kāmil i Royal Jewel Museum, a także ekskluzywne hotele.

El-Muntazah:

W najbardziej wysuniętej na wschód dzielnicy Aleksandrii znajdują się dzielnice mieszkalne Sīdī, en-Nasr City, Sīdī Bishop Qiblī i Abū Bakr Qiblī-Ṣadiq. Tutaj też można znaleźć wiele ekskluzywnych hoteli.

Zakupy/jadalnia i życie nocne w Aleksandrii

Egipt jest generalnie centrum historycznie ważnych budynków. Ale wiele osób zapomina, że w Egipcie, zwłaszcza w dużych miastach, jest wiele sklepów, barów i restauracji.

Zakupy w Aleksandrii

Najważniejsze centra handlowe, które znajdują się w mieście Aleksandria:

Carrefour City Center: Znajduje się on w pobliżu lotniska El Nozha i można tu znaleźć supermarkety, kina i restauracje czynne codziennie do północy.
Emperial Plaza Mall: Znajduje się w pobliżu zarówno publicznego jak i prywatnego szpitala, a Emperial Plaza Mall jest również centrum handlowym, w którym można robić zakupy i jeść w restauracjach w czasie wolnym.
Green Plaza: Znajduje się tuż za Hiltonem i jest domem dla kilku kin!
San Stefano Grand Plaza Mall: San Stefano Grand Plaza Mall znajduje się tuż obok hotelu Four Seasons i jest największym i najbardziej luksusowym centrum handlowym w Aleksandrii.
Centrum Handlowe Zahran City Mall: Centrum Handlowe Zahran City Mall posiada kino i kawiarnię i oczywiście świetnie nadaje się do robienia zakupów w markowych sklepach.

Żywność w Aleksandrii

Oprócz wspaniałych hoteli i centrów handlowych, Aleksandria posiada również duży wybór restauracji rybnych. Ze względu na bliskość Morza Śródziemnego, świeża ryba jest gwarantowana, a w restauracjach jest nawet prezentowana na lodzie, dzięki czemu można bezpośrednio wybrać swoją własną rybę.
Oczywiście, najlepsze restauracje w Aleksandrii znajdują się również w centrum miasta, przy czym te drogie można znaleźć z jednej strony w hotelach, a z drugiej w centrach handlowych.
Oprócz ryb, szczególnie w tradycyjnych restauracjach, serwowane są także dania kuchni greckiej, francuskiej i śródziemnomorskiej. Niemniej jednak, również proste restauracje są godne polecenia. Najbardziej znana to Mohammed Ahmed (Ful) w centrum miasta i Kushari Bondok (Kosheri) w Smouha.

Życie nocne w Aleksandrii

Oprócz muzeów, w Aleksandrii znajduje się kilka teatrów i liczne kina, które można znaleźć w centrum miasta. Najważniejszym teatrem w mieście jest opera, Teatr Sayed Darwish, a także oczywiście Cineplex, który jest wyposażony w 10 sal, a także projektory 3D.
Poza hotelami znajduje się tylko kilka barów w regionie Aleksandrii i okolicach. Najważniejsze bary znajdują się w Four Seasons Hotel, Cecil Hotel, San Giovanni, Sheraton Montazah Hotel, Romance Alexandria Corniche i Wl Salamlek Palace Hotel.

Zabytki Aleksandrii

Najważniejsze zabytki Aleksandrii to grecko-rzymskie muzeum Aleksandrii, tak zwany Obelisk Kleopatry w obrębie starych murów miejskich, meczet Abula Abbasa i Fort Sułtana Kait Bey w porcie, z którego rozciąga się wspaniały widok na Aleksandrię. Niedawno w Aleksandrii Śródziemnomorskiej pojawiła się kolejna ważna atrakcja: ponowne otwarcie biblioteki z najstarszymi zwójami i pergaminami na świecie.
Aby móc bardziej szczegółowo zapoznać się z zabytkami tego pięknego miasta, ważne jest, aby mieć więcej informacji o pochodzeniu Aleksandrii. W czasach starożytnych centrum miasta było położone z dzielnicą królewską, pałacami i budynkami użyteczności publicznej tuż obok portu. Budynki te zostały rozbudowane przez Ptolemeuszy i przekształcone w okazałe budynki z parkami. Teatry zostały zbudowane w czasach rzymskich, w tym w Timoneionie, który nawet trochę wystawał w morze.

 Główne zabytki miasta

Cytadela Qāitbāy w dzielnicy el-Gumruk. Została ona zbudowany w 1477 roku przez sułtana Mameluka El-Ashrafa Saifa na miejscu starożytnej latarni morskiej jako ochrona przed atakującymi żeglarzami. W 1480 r. rozbudowano ją o mury obronne, w których zakwaterowano więźniów.
Później została zniszczona, ale i dwukrotnie odbudowana. W tej twierdzy jest też meczet. Na zewnątrz twierdzy znajduje się Muzeum Oceanograficzne.

Biblioteka Aleksandryjska została odbudowana. Znajduje się ona na Corniche i została zbudowana mniej więcej w tym samym miejscu, w którym znajdowała się starożytna biblioteka. Jest wiele do zobaczenia. Znajduje się tam muzeum archeologiczne z grecką mozaiką podłogową, muzeum rękopisów i muzeum Sadata.

Kom ed-Dikka to stanowisko archeologiczne w centrum miasta. Tutaj na powierzchni 40.000 m² można zobaczyć rzymski teatr, cysterny, łaźnie i domy mieszkalne.

W Karmūz, w zachodniej części miasta, znajduje się Park Archeologiczny z Kolumną Pompejusza i Serapeum, galeriami zwierząt. Chociaż kolumna o wysokości 25 m jest dość płaska, to jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w całym regionie Aleksandrii. Został zbudowany w 297 roku na cześć cesarza Dioklecjana, a wokół niego znajdują się rzeźby sfinksów i skarabeusza.

Katakumby Kom asch-Schuqafa znajdują się w pobliżu kolumny Pompejusza. Są one największym rzymskim miejscem pochówku i zostały kiedyś zbudowane jako prywatny grób bogatego rodu. Później były one kontynuowane jako cmentarz publiczny. Spiralne schody prowadzą do oryginalnej kaplicy grobowej, gdzie na trzech poziomach można zobaczyć liczne komory grobowe. Na powierzchni znajduje się wystawa plenerowa z różnymi fragmentami budowli, sarkofagi, nagrobek islamski, grób Stagniego (warmińskiego) i słynny grób Tigranów.

We wschodniej części miasta znajduje się cmentarz Shatbi i nekropolia Mustafa Kamil. Cmentarz Anfuschi znajduje się na cyplu el-Gumruk w kierunku północno-zachodnim.

Najważniejsze Muzea

Muzeum Narodowe Aleksandria znajduje się na zachód od Ogrodu Shalalat w centrum miasta. Na kilku poziomach wystawionych jest tu około 1800 dzieł sztuki. Oprócz eksponatów faraonowych, grecko-rzymskich, koptyjskich i islamskich, znajdują się tam również posągi znalezione podczas ostatnich wypraw podwodnych.

Muzeum Grecko-Rzymskie znajduje się w centrum miasta i było przez długi czas było nieczynne z powodu prac remontowych. Oprócz eksponatów z okresu od 300 r. p.n.e. do 300 r. n.e., można również podziwiać nowo wybudowaną na dziedzińcu świątynię Batn Iḥrīt (Theadelphia) z Faiyūm.

W Muzeum Archeologicznym w Bibliotece Aleksandryjskiej znajdują się głównie eksponaty z okresu grecko-rzymskiego, chrześcijańskiego i islamskiego. Dwie cenne mozaiki podłogowe są z pewnością jedną z najważniejszych atrakcji muzeum.

Muzeum Biżuterii Rodziny Królewskiej znajduje się w Pałacu Księżniczki Fatimy el-Zahry we wschodniej części miasta. Tutaj można znaleźć, jak sama nazwa mówi, klejnoty, ale nie ma tu żadnych insygniów koronacyjnych, a także zabronione jest fotografowanie.

Najpiękniejsze meczety

Meczet el-Abbas el-Mursi znajduje się w El-Gumruku, podobnie jak meczet w Tirbanie.

W centrum miasta znajduje się meczet el-Qayid-Ibrahim oraz meczet el-Attarain, który jest jednym z najstarszych. Został zbudowany z kościoła poświęconego św. Atanazjanowi. Chociaż meczet ten został całkowicie zniszczony w XIX wieku, w tym samym miejscu wybudowano nowy meczet o tej samej nazwie.

Piękne i słynne kościoły

Na południe od Placu Tahrirskiego znajduje się Grecka Prawosławna Katedra Ewangelistów, w centrum Aleksandrii znajduje się też grecki prawosławny klasztor.

Klimat w regionie Aleksandrii

W styczniu temperatury wahają się między 9° a 19° C. W lipcu temperatury wahają się między 22° a 31° C. Ze względu na bliskość morza, te wahania temperatury są umiarkowane, a w okresie od października do kwietnia około 190 mm opadów występuje w ciągu kilku dni. Wilgotność wynosi od 60 do 70 procent, a wiatr, który pochodzi z Morza Śródziemnego, może być bardzo silny. Wiosną wieje gorący, suchy, pustynny wiatr Chamsin, który niekiedy sprowadza z południa gęste chmury piasku.