Ładuję ... ...
Aleksandria

Aleksandria to drugie co do wielkości miasto w Egipcie znajdujące się w górnej delcie Nilu (ok. 3,5 mln mieszkańców, w aglomeracji nawet 5 mln), założone zostało przez Aleksandra Macedońskiego w 331 r.p.n.e. W starożytności oraz w średniowieczu miasto stanowiło ośrodek życia kulturalnego oraz wielki port Morza Śródziemnego. Za rządów Ptolemeuszów Aleksandria była stolicą Egiptu przez blisko 1000 lat. U wejścia do portu powstał jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – latarnia morska na wyspie Faros. Nad brzegiem morza w starożytności znajdowały się kompleksy pałacowe, a także grobowiec Aleksandra. Współczesna Aleksandria jest miastem, gdzie przechodząc uliczkami poczuć można powiew historii.
Do najważniejszych zabytków, które warto zobaczyć należą: Pałac Montaza oraz Ras el-Tin, starożytne świątynie i dobrze zachowane katakumby, Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej, meczet Al.-Mursi Abu Al-Abbas (największy tego typu obiekt w Aleksandrii) o czterech imponujących kopułach i kremowej fasadzie, nowoczesna Biblioteka Aleksandryjska. To tylko niektóre z wielu reliktów tego wspaniałego miasta.

Aleksandria jest obecnie jednym z najbogatszych portów we wschodniej części Morza Śródziemnego z analogicznym, śródziemnomorskim wdziękiem, klimatem i polotem. Piaszczyste plaże, palmy oraz malownicze zatoki rozciągają się kilometrami na wschód od miasta. W tym miejscu można się zakochać!