Na zachodnim brzegu Nilu, 320 km. od Asuanu w Nubii leży świątynia Abu Simbel, najpiękniejsza i robiąca ogromne wrażenie budowla- dzieło faraona Ramzesa II Wielkiego. Świątynia wykuta w litej skale w samym środku pustyni Nubijskiej miała demonstrować siłę, potęgę i odwieczną wyższość Egiptu na południowej granicy państwa.
Fasada świątyni składa się z czterech gigantycznych posągów faraona siedzącego na tronie. Każdy z kolosów mierzy 20 m wysokości, odległość od ucha do ucha wynosi 3 metry a długość ust wynosi 1 metr. Posągi odgrywają nie tylko rolę prestiżową, symbolizującą potęgę Ramzesa II ale również mają funkcję architektoniczną- stanowią bowiem podporę dla całej fasady budowli, która mierzy 31 metrów wysokości. Zostały wzniesione ku czci bogini Hathor i ukochanej żony Ramzesa II Netertari.
Posuwając się w głąb masywu skalnego, ukazuje się właściwe sanktuarium, gdzie niegdyś stały posągi triady, oraz posąg samego Ramzesa. To tutaj właśnie było miejsce zwane „cudem słońca”. Dwa razy w roku, 21.03. oraz 21.09. o godz. 5.58 rano, promień słońca pokonuje 65 metrową drogę od wejścia do wewnętrznej kaplicy, by oświetlić posągi Amona-Ra i Ramzesa II. Świątynia zalicza się do zabytków ratowanych przez UNESCO, gdzie zespół międzynarodowych architektów postawił sobie za zadanie uratowania tego zabytku przed wodami Nilu.