Ładuję ... ...
Luksor

Luksor- miasto pałaców

Luksor zajmuje część starożytnej egipskiej stolicy Teb. Miejsce to znajduje się w szerokim zagłębieniu około 700 km na południe od Kairu, na wschodnim brzegu Nilu, w prowincji Qena. Luksor jest największym miastem w Górnym Egipcie i jest postrzegane jako centrum regionu ze względu na mnogość obiektów kulturalnych i połączenie z międzynarodowym lotniskiem.
Luksor był błyszczącą metropolią starożytnego Orientu, którą Homer nazwał „miastem stu bram”. Obecna nazwa Luksor, co oznacza „miasto pałaców”, prawdopodobnie pochodzi od arabskiego al-qusūr, co oznacza „koszary”. W starożytnym Egipcie Luksor był znany jako dzielnica świątynna i nosił nazwę Ipet reset. W tym samym czasie Luksor był także częścią starożytnej egipskiej królewskiej metropolii Teby. W okresie rozkwitu imperium faraonów miasto Teby liczyło około 1 miliona mieszkańców.
Imponujące są kompleksy świątynne we wschodniej części miasta, świątynia Luksorska wraz ze świątynią w Karnaku, największy kompleks świątynny w Egipcie. Około. Ta złożona konstrukcja była budowana przez 1700 lat. Wspaniała sala kolumnowa ma 134 kolumny w 16 rzędach na powierzchni 5408 m² i była już planem filmowym do filmu o Jamesie Bondzie. Pierwotnie Świątynia Karnak i Świątynia Luksorska były połączone aleją Sfinksa, dziś w pobliżu świątyni Karnak można znaleźć tylko jej pozostałości.

Tło geograficzne

Luksor leży na 120-kilometrowej pętli rzeki Nil w kierunku południowo-wschodnim. Po obu stronach Nilu dobre naturalne nawadnianie stworzyło pas zieleni o długości około 5 km, który łączy się z pustynią arabską na wschodzie i pustynią libijską na północnym zachodzie. Luksor jest oddzielony od Morza Czerwonego pustynią Arabską. Od Luksoru do Morza Czerwonego jest ok. 165 km.
Najważniejsze stanowiska archeologiczne w Egipcie znajdują się w Luksorze i okolicach miasta. Są one oczywiście prawdziwym magnesem turystycznym, a turystyka stała się najważniejszym źródłem dochodu miasta. Oprócz pociągu i międzynarodowego lotniska, Nil jest ważnym połączeniem komunikacyjnym. Ale Luksor jest również ważnym punktem początkowym i końcowym dla statków wycieczkowych po Nilu, które wyruszają w kierunku Asuanu na południe i na północ do starożytnego Abydos. Ekscytujące jest to, że statki wycieczkowe mogą cumować w środku miasta wzdłuż całego brzegu Nilu. Możesz więc od razu wskoczyć w zgiełk miasta ze statku.

Zabytki w Luksorze i jego okolicach

Luksor to idealne miejsce ze względu na bogatą ofertę atrakcji. Ale są też świetne oferty podróży do Luksoru podczas wakacji. Szczególnie w ramach wycieczek zorganizowanych za pośrednictwem C.E.T.  możesz zarezerwować wycieczkę do tego historycznego miasta. Świątynia Luksorska była m.in. zbudowany na cześć boga Amona w czasach Nowego Królestwa. Świątynia od 1979 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Świątynia Karnak jest w rzeczywistości kompleksem świątynnym i składa się z kilku budynków. Kompleks świątynny znajduje się 2,5 km na północ od Luksoru, bezpośrednio na wschodnim brzegu Nilu. C.E.T oferuje wycieczki do świątyń Karnaku, które można zarezerwować bezpośrednio w recepcji hotelu.

Innym wspaniałym celem wycieczek zorganizowanych jest na przykład Dolina Królów. Tutaj znajdziesz groby władców Nowego Królestwa. Do tej pory odnaleziono w sumie 64 groby i doły. Między innymi grób Tutenchamona odkrył tutaj w 1922 roku Howard Carter.

Ale nie tylko Dolina Królów jest warta wycieczki z hotelu do Luksoru! Chciałbym również gorąco polecić Dolinę Królew! Znajduje się na południe od Doliny Królów i mieści ponad 90 grobów bliskich krewnych władców z XVII, XVIII, XIX i XX dynastii.

Hotele RED SEA HOTELS

Każdy, kto planuje wakacje w Egipcie, zdecydowanie powinien rozważyć wycieczkę zorganizowaną. W ramach wycieczki zorganizowanej otrzymujesz pewien luksus, który z jednej strony jest dostępny w Egipcie za uczciwą cenę, z drugiej jest absolutnie przydatny.
W końcu nie chcesz długo myśleć o swoim następnym posiłku na wakacjach. W końcu morze, plaża, relaks i atrakcje kulturalne odgrywają najważniejszą rolę na wakacjach w Egipcie. W ramach wycieczki zorganizowanej gwarantujemy dobre jedzenie, zaopatrzenie w wodę, ale też nie brakuje koktajli i wszelkich innych udogodnień, których nie chciałbyś przegapić, zwłaszcza na wakacjach.

Klimat w Luksorze

Bardzo niska wilgotność, niskie opady i wysokie temperatury są charakterystyczne dla przeważającego klimatu pustynnego. Jeśli występują opady to w październiku, są one trudne do zmierzenia. Średnia roczna temperatura wynosi 24,3 ° C, maksymalne 33,4 ° C. Najcieplej jest tam od maja do września, a temperatury mogą wzrosnąć do 40 ° C, chociaż nocne minima rzadko spadają poniżej 20 ° C W miesiącach zimowych może spaść do 5 ° C w nocy, w ciągu dnia dochodzą do 25 ° C.