Ładuję ... ...
Asuan

Czarujące miasto nad Nilem

Żadne miasto nie urzeka swoich gości bardziej niż Asuan!
Pustynne wydmy rozciągające się aż do brzegów Nilu, ciężkie granitowe skały, które tworzą niepowtarzalny krajobraz rzeczny oraz wiele małych wysp i dopływów Nilu, które sprawiają, że obszar ten wygląda fantastycznie.
Asuan (Asuan to oryginalna nazwa miasta) położony jest na skrajnym południu Egiptu, na wschodnim brzegu Nilu i 800 km od Kairu na pierwszej katarakcie Nilu. Liczący ponad 281 000 mieszkańców Asuan jest czwartym co do wielkości miastem w Górnym Egipcie po Luksorze, Asiucie i Fajum, ponieważ obszar administracyjny gubernatorstwa o tej samej nazwie rozciąga się poza Abu Simbel aż do granic Egiptu.
Nazwa miasta sięga starożytnych egipskich Swns, co oznacza coś w rodzaju „handlu”. Nazwa miasta w formie arabskiego Aswān zachowała się do dziś dzięki swanowi pochodzącemu od koptyjskiego.
Archaiczne miejsce urzeka nas i przenosi w krainę 1001 nocy. Typowe feluki pływają malowniczo po Nilu, który oddziela miasto na wschodnim wybrzeżu od łagodnych pustynnych wzgórz po zachodniej stronie. Nil dominuje Assuan, ale w całym mieście znajduje się wiele atrakcji, takich jak Abu Simbel, Świątynia Philae i oczywiście Wielka Tama.

Asuan - zawsze warto się wybrać!

Ze względu na suchy klimat, bajkowy krajobraz rzeczny z licznymi felukami, typowymi żaglówkami, skalistymi wyspami na Nilu, trzcinowymi zaroślami i oczywiście żółtozłotymi wydmami, które niemal wznoszą się w niebo i rozciągają się na zachodni brzeg Nilu, Asuan jest miejscem bardzo szczególnym. Oprócz Luksoru, Asuan jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Górnym Egipcie. Ten szczególny krajobraz tworzą granitowe skały, katarakty, bystrza, które stanowią najbardziej wysunięty na południe punkt graniczny Egiptu.
Centrum Asuanu znajduje się na wschodnim brzegu Nilu. Wiele hoteli znajduje się tuż przy Corniche, nadbrzeżu. Ze względu na popularność miasta wśród turystów Asuan również stale rośnie, co oznacza, że ​​krajobraz miasta stale się zmienia. Na przykład na północnych, wschodnich i południowych krańcach miasta wyrosły nowe domy i osiedla mieszkaniowe.
Niewiele z historycznej starówki przetrwało, jednak boom i rozkwit przemysłu w mieście nie zniszczyły sennego krajobrazu. Wraz z budową tamy osiedliły się tu również niezliczone firmy, co zwiększyło znaczenie handlu. Asuan od dawna jest miastem uniwersyteckim, w którym można znaleźć różne instytucje szkolnictwa wyższego. Międzynarodowe lotnisko, które znajduje się tuż za miastem na południu, jest ważne nie tylko dla przemysłu, ale oczywiście także dla turystyki.
Kolorowe, tętniące życiem bazary to uczta dla zmysłów. Nowoczesne miasto rozciąga się w lustrzanym odbiciu na stare miasto, jego nabrzeże powstało dopiero po wybudowaniu wysokiej tamy i zasłynęło z legendarnego hotelu Old Cataract, w którym Agatha Christie napisała swoją słynną na całym świecie powieść kryminalną „Śmierć nad Nilem”.
Asuan jest stworzony do pływania pod białymi żaglami feluk na wyspę Elefantine i zwiedzania mauzoleum Agi Khan ze wspaniałym widokiem na Nil.

Historia Asuanu

Asuan, ma historię sięgającą czasów prehistorycznych. Wyspa Elefantyna była jednym z najważniejszych miast handlowych i przygranicznych w Egipcie od czasów Starego Państwa. Granit wydobywano w Asuanie od najdawniejszych czasów. Bloki granitowe były wykorzystywane do realizacji różnych projektów budowlanych na terenie całego kraju. Główna osada znajdowała się na wyspie Elefantyna. Samo miasto Asuan powstało nieco później na wschodnim brzegu Nilu, naprzeciw wyspy. W międzyczasie jednak w obszarze miejskim Asuanu odkryto pozostałości osad ze Starego i Środkowego Państwa. Uważa się, że tak długo, jak na Wyspie Elefantynej istniały tu punkty handlowe i osady.
Asuan został po raz pierwszy wspomniany w inskrypcjach w Nowym Królestwie. Tutaj nazywano je Swnw - wymawiane „Sunu”. W czasach Ptolemeuszy i Rzymian miała na imię Syène. Z czasów Ptolemeuszy pochodzi też niewielka świątynia Izydy, położona na południu Asuanu. Co więcej, odkryto również pozostałości rzymskiej świątyni, która została zbudowana za panującego wówczas cesarza Dimitiana. Wielka świątynia Izydy, która znajduje się na wyspie Philae, istniała tam do IV wieku. ważne i jedno z ostatnich miejsc kultu starożytnego Egiptu. Po chrystianizacji chrześcijanie koptyjscy prowadzili w średniowieczu klasztor na zachodzie Elefantyny - klasztor św. Symeona.

Zabytki w Asuanie i jego okolicach

Obok Luksoru i Kairu Asuan jest prawdopodobnie jednym z najbardziej imponujących miast w Egipcie. Kair z piramidami w Gizie to niezwykła metropolia. Zawsze warto odwiedzić Luksor z ogromnym kompleksem świątynnym. Ale Asuan ma też wiele do zaoferowania. Oprócz świetnych i interesujących hoteli, znajdziecie tu oczywiście również liczne zabytki, jak w Luksorze czy Kairze, o których należy już teraz znaleźć więcej informacji.
W samym mieście Asuan znajdziesz bazar, suk, jak to się nazywa w Egipcie, wiele meczetów, kościołów koptyjskich i oczywiście muzeów, przy czym szczególnie polecane są Muzeum Asuanu na wyspie Elefantyna i Muzeum Nubijskie na południowych obrzeżach . W Muzeum Nubijskim można oczywiście zobaczyć artefakty związane z historią i kulturą Nubii. Krajobraz i odcinek Nilu między Asuanem na północy a Chartumem na południu nazywa się Nubia. Ale także w Muzeum Asuanu można podziwiać wspaniałe eksponaty ceramiczne z dawnych czasów.

Hotel Old Cataract

Hotel Old Cataract w Asuanie jest właściwie bardzo ładnym, luksusowym hotelem zbudowanym w tradycyjnym orientalnym stylu kolonialnym z widokiem na dawne bystrza Nilu. Był znany ze względu na swoją ekskluzywną klasę i piękny widok. Goście zatrzymujący się w hotelu Old Cataract byli wyjątkowi. Oprócz Winstona Churchilla i François Mitterranda mieszkała tu również Agatha Christie, która umieściła w tym środowisku swoją powieść „Śmierć nad Nilem”.
O hotelu Old Cataract, który został otwarty przed przełomem wieków, po raz pierwszy wspomniano w The Egyptian Gazette z 11 grudnia 1899 r., A szczególnie reklamowano bibliotekę, salę bilardową i taras z widokiem na Wyspę Elefantyn. Tym samym hotel stał się miejscem spotkań europejskich luksusowych turystów. Okres rozkwitu hotelu Old Cataract trwał do lat 50. Aga Khan III. i król Egiptu Faruq byli tu częstymi gośćmi. Oprócz fascynującego krajobrazu Nilu, w Asuanie jest oczywiście widok, który jest szczególnym widowiskiem, szczególnie w ramach rejsów po Nilu.

Tama Asuan

Przez tysiąclecia dolina rzeki i delta Nilu były kształtowane przez rytmiczne coroczne wylewy Nilu, spowodowane porą deszczową na wyżynach Abisynii. Po corocznej powodzi Nilu bogate w azot i fosforany muł, ciemna żyzna ziemia, pozostało na brzegach i na polach równin rzecznych. Jednak gdyby powodzie były zbyt niskie, nastąpiłby głód. Jeśli były zbyt wysokie, następowały powodzie i katastrofy o niszczycielskich skutkach. Aby przeciwdziałać tym skrajnościom i „ujarzmić” wodę, zbudowano różne tamy i groble. Chociaż Nil był ważnym szlakiem komunikacyjnym w starożytności i średniowieczu, wraz z modernizacją przemysłu, powódź Nilu stała się przeszkodą dla handlu i ruchu, ponieważ budowano coraz więcej dróg i linii kolejowych.
Nil musi stać się kontrolowalny. Tak więc pojawił się pomysł na zaporę. Ponadto chcieli zwiększyć produkcję rolną poprzez możliwość siewu i zbioru kilka razy w roku niezależnie od powodzi Nilu. Pierwsza tama została zbudowana około 7 km na południe od Asuanu i ukończona w 1902 roku. Ta tama nie wytrzymała długo potrzeb szybko rozwijającej się gospodarki, a tym samym populacji. Dostawy prądu i energii również nie były już wystarczające. Potrzebna była nowa tama.
Ten gigantyczny projekt stał się kwestią polityczną, ponieważ Egipt właśnie uzyskał niepodległość, a rząd prezydenta Gamala Abdela Nassera potrzebował „projektu pokazowego”. Pierwsze konkretne projekty istniały już w 1953 roku i pochodziły od niemieckich inżynierów. W 1960 roku, po niezliczonych innych planach, rozpoczęto pierwsze prace budowlane. Tama w Asuanie stała się tym samym narodowym symbolem kreatywności nowego państwa. Światowa prasa towarzyszyła budowie tamy, a warunki bezpieczeństwa były ostro krytykowane po śmierci pracowników. W końcu kilka osób zostało ostatecznie rannych lub niestety zmarło podczas budowy Wysokiej Tamy w Asuanie.
W 1970 r. Ostatecznie zakończono budowę, w 1971 r. Otwarto zaporę i nazwano ją Sadd El-Ali. Zapora o długości 3600 mi wysokości 111 m stanowi spektakularną konstrukcję. W powstałym jeziorze Nassera magazynuje się ponad 150 mld m³ wody, co ma oczywiście ogromne znaczenie dla energetyki, przemysłu i rozwoju technologicznego kraju. Elektrownia wodna na tamie Sadd el-Ali wytwarza około 100 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie, co czyni ją najważniejszym źródłem energii w kraju. Jezioro Nassera o powierzchni 500 km², długości 500 km i szerokości od 5 do 35 km jest jednym z największych zbiorników i sztucznych zbiorników wodnych na ziemi.
Jednak przez zbiornik zniknął również cały krajobraz. Niektóre wioski, pola, miejsca, ogrody i osady rolnicze Nubijczyków musiały ustąpić budowli. Przeniesiono ponad 90 000 osób. Ale nie tylko ludzie, ale także zabytki kultury i świątynie z czasów faraonów zostały niemal zmyte przez powodzie. W wyniku bezprecedensowej akcji ratunkowej wspieranej przez UNESCO, kilka świątyń, w tym skalna świątynia Abu Simbel, zostało rozebranych kamień po kamieniu i odbudowanych na większych wysokościach.

Wyspa Elephantine

Czarująca skalna wyspa Elefantyna, zwana Geziret Asuan, znajduje się naprzeciwko Asuanu. Geziret Asuan jest klejnotem archeologicznym i świadczy o tysiącleciach historii osadnictwa, a także o pochodzeniu i rozwoju licznych sanktuariów i świątyń z czasów faraonów.
Znaleziska na Elefantynie są spowodowane geologicznym łutem szczęścia. Większość historycznych znalezisk jest w rzeczywistości ukryta pod gęstą aluwialną krainą w pobliżu Nilu. Ze względu na wysoki poziom gruntu Geziret Asuan, zabytki i historie osadnictwa nie były zagrożone ani przez wysokie powodzie Nilu, ani przez podnoszący się poziom wód gruntowych spowodowany budową tamy. Ponadto to granitowa skała chroni brzegi wyspy Nilu przed erozją gleby przez prądy rzeczne. Wyspa Geziret Asuan o długości 1200 mi szerokości do 400 m z biegiem czasu nieco zmieniła swój kształt, ale zawsze była ważnym miejscem dla świątyń i sanktuariów.
Jednym ze specjalnych wykopalisk, które tu znaleziono, jest Świątynia Sateta. Zasadniczo historia powstania takiej konstrukcji jest bardzo trudna do opisania. Jednak w przypadku świątyni Satet zadziałało to bardzo dobrze. Udało się to osiągnąć dzięki wzorowym badaniom archeologicznym i dokumentacji wykonanej przez Niemiecki Instytut Archeologiczny oraz Szwajcarski Instytut Egipskich Badań Budowlanych i Studiów Klasycznych. Nie tylko udało się odtworzyć historię budowli od jej prehistorycznych początków do czasów grecko-rzymskich. Możesz nawet pokazać ten rozwój odwiedzającym. Poszczególne fazy rozwoju, które faktycznie występują tylko jedna nad drugą, zostały ustawione obok siebie. Tutaj możesz podziwiać Świątynię Sateta z czasów Ptolemeusza i Rzymu, XVIII dynastii, 11 dynastii, 12 dynastii i świątynię Sateta z 6 dynastii. W tym celu do rekonstrukcji użyto jak najwięcej oryginalnych bloków konstrukcyjnych.
Oprócz Świątyni Sateta na wyspie znajduje się również świątynia boga z głową barana Khnuma, która jest prawdopodobnie najważniejszym sanktuarium na Elefantynie. Khnum był bogiem patronem wyspy Elefantyny i był również czczony jako bóg stwórca. Według mitologii podobno stworzył człowieka z gliny. Wraz z Satet lub Satis, boginią antylop i ich córką Anuket lub Anukis, tworzy słoniową triadę bogów. Większość pozostałości ogromnej świątyni zbudowanej na jego cześć pochodzi z późnego okresu. Budowla miała 28 m szerokości i 42 m długości, pośrodku której znajdowały się trzy kapliczki tej triady bogów. Dziś pozostaje tylko olbrzymia gruzowisko, z którego środka wystaje ogromny naos wykonany z różowego granitu. Pod Ptolemeuszem VI. i Ptolemeusza VIII, świątynia ta została przedłużona o przedsionek z sześcioma kolumnami, a także otrzymała duży dziedziniec z galerią i potężnym pylonem. Pylon, podobna do fortecy wieża otoczona bramami, miał mieć 450 m szerokości i 18 m wysokości.
Oprócz tych dwóch imponujących budynków istnieje również sanktuarium, które znajdowało się przy najważniejszej drodze na wyspie. Sanktuarium w Heqaib to mała prowincjonalna świątynia poświęcona miejscowemu świętemu Elefantynie. Wiele przedmiotów znalezionych w tej świątyni jest teraz wystawionych w Muzeum Nubii w Asuanie.

Świątynia Wyspa Philae

Świątynia Philae jest jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych świątyń w Egipcie. Świątynia Izydy na wyspie Philae została całkowicie zalana po ukończeniu budowy nowej tamy i dlatego została przeniesiona na sąsiednią wyspę Angilkia. Świątynia znajduje się obecnie 3 km na południe od starej tamy i pochodzi z czasów późnych i grecko-rzymskich. Świątynia Philaew była jednym z ostatnich wielkich sanktuariów religii starożytnego Egiptu i świadczyła o inżynierii lądowej starożytnych Egipcjan.
Kiedyś, a dokładniej w czasach starożytnych, Philae było miejscem kultu i pielgrzymek bogini Izydy. Ze względu na kult Izydy, który nie tylko dotarł do Egiptu, ale był rozpowszechniany na całym świecie przez Rzymian, Filae i Świątynia Izydy były znane daleko poza granicami kraju. Nazwa "Philae" pochodzi prawdopodobnie od egipskiego Pjw-rk (Pajulek), co oznacza coś w rodzaju wyspy czasu.
Oprócz budynków na dziedzińcu świątyni Sanktuarium Izydy, Świątynia Izydy jest jednym z najważniejszych budynków na wyspie Philae. Dokładniej, świątynia nazywa się: Świątynia Izydy i Dziecka Horusa. Płaskorzeźby i dekoracje Świątyni Izydy są typowo ptolemejskie. Zauważalne jest jednak załamanie w osi, ponieważ inne świątynie w tym czasie były ściśle wyrównane osiowo.
Jednak Świątynia Izydy ma również dwa pylony. Pierwsza ma 45,5 m szerokości i 18 m wysokości i jest ozdobiona płaskorzeźbą. Brama przy pierwszym pylonie prowadzi na dziedziniec, gdzie od wschodu znajduje się budynek, w którym mieściło się kapłaństwo świątyni. Na zachodzie znajduje się Mammisi, miejsce narodzin, kultowy budynek, w którym obchodzono narodziny boskich dzieci. Oczywiście chodziło o narodziny Horusa, dziecka Izydy i Ozyrysa.
Od północy drugi pylon graniczy z dziedzińcem i ma 12 m wysokości i 32 m szerokości. Ta druga wieża prowadzi do głównego obszaru Świątyni Izydy. Najpierw jednak musisz przejść przez otwarty dziedziniec świątyni z małymi salami po bokach, przedsionkiem, zwanym również pronaosami, który jest wsparty na ośmiu kolumnach, i innymi pomieszczeniami, zanim dotrzesz do Miejsca Najświętszego bogini Izydy z Philae. W komorze środkowej znajduje się cokół, na którym kiedyś ustawiono ściółkę barek. W lewej komorze bocznej znajdują się schody. Prowadził wówczas na dach świątyni, skąd można dostać się do kultowej kaplicy Ozyrysa.
Wizyta to magiczna przyjemność nawet w ciągu dnia, wieczorny pokaz dźwiękowy i świetlny sprawia, że ​​jest to romantyczne i niezapomniane przeżycie.

Abu Simbel

Skalna świątynia Abu Simbel jest prawdopodobnie jednym z najbardziej imponujących budynków nie tylko w Egipcie, ale na całym świecie i znajduje się 280 km na południe od Asuanu. Ze względu na dużą odległość do innych miast, takich jak Asuan czy nawet Luksor, wokół Abu Simbel powstała mała wioska, w której można znaleźć restauracje, hotele i sklepy z pamiątkami. W pobliżu Abu Simbel znajduje się również małe lotnisko, a ponieważ podróż z Asuanu trwa około 3 do 4 godzin, a statki wycieczkowe po Nilu nie mogą płynąć bezpośrednio do Abu Simbel z powodu wysokiej tamy w Asuanie, możesz łatwo podróżować z Asuanu , Luksoru lub Kairu samolotem do Abu Simbel. Bo właśnie po to zbudowano lotnisko - dla turystyki i szybszego transportu towarów. Tak więc turyści do Egiptu mogą po po prostu polecieć do Asuanu lub Luksoru, odwiedzić kompleks świątynny w jeden dzień i wieczorem wrócić do hoteli. Jednak istnieje również kilka promów, które mają specjalne licencje i mogą zabrać gości przez jezioro Nasser do Abu Simbel.
Te wybitne monumentalne budowle pochodzą z czasów starożytnego Egiptu, a dokładniej z czasów panowania Ramzesa Wielkiego (Ramzesa II). Kompleks świątynny Abu Simbel jest jednym z największych w Nubii i składa się z dwóch skalnych świątyń - małej i dużej. Wielki był poświęcony boskiemu faraonowi Ramzesowi II, a także trzem wielkim bogom imperium Ptah z Memfis, Amon-Re z Teb i Re-Harachte z Heliopolis. Mniejsza świątynia poświęcona królewskiej żonie Nefertiti.

Odkryj Asuan nad Nilem

Dla wszystkich, którzy chcą przeżyć przygodę w Egipcie, rejs po Nilu jest idealnym rozwązaniem. Ponieważ z jednej strony poznaje się w ten sposób kulturę starożytnego Egiptu w ramach wycieczek z przewodnikiem z wyszkolonymi archeologami i egiptologami, z drugiej strony jest to coś innego niż wakacje w hotelach.
Rejs po Nilu składa się z tygodnia czystej kultury i tygodnia wymarzonych wakacji w jednym z naszych hoteli RED SEA HOTELS.