loading
youtube
youtube
  • UWAGA! Ważny komunikat odnośnie wylotów do Egiptu do 29.03.!

  • ETI - SPECJALIŚCI OD SŁOŃCA

  • LATE Check-Out tylko w hotelach RED SEA HOTELS

  • Twój wymarzony urlop w najlepszej cenie!

  • MAHARA CLUB - program dla stałych Klientów RED SEA HOTELS

  • Planujesz urlop?- skontaktuj się z nami, tel: 0048 22 419 97 00

Szukaj & Rezerwuj


ETI - Call Center
0048 22 419 97 00
Doradztwo & Rezerwacja:
Pn-Pt
09:00 – 18:00

Dlaczego Morze Czerwone nazwane jest czerwonym?

 Skąd pochodzi nazwa Morza Czerwonego? 

Nazwa „Morze Czerwone” pojawiła  się po raz pierwszy już za czasów Achemenidów i związana jest ze starożytnym systemem oznaczania kierunków kolorami.
Dla narodu Achemenidów Morze Czerwone, zwane również Południowym, ze względu na swoje położenie, symbolizowało kolor czerwony. Antologicznie Morze Czarne zwane Morzem Północnym utożsamiane było z kolorem czarnym. 
Inna interpretacja pochodzenia nazwy Morza Czerwonego związana jest z występowaniem w tym regionie alg trichodesmium. Jest to rodzaj czerwonego chlorofilu, który rozprzestrzenia się okresowo w wodach morskich, zabarwiając je na czerwono.
Piękne czerwone wschody słońca wymieniane są również jako jedna z powodów stosowania tej nazwy.
Natomiast starożytni Grecy używali tego określenia ze względu na czerwone zabarwienie ziemi (Erythraia, czerwony)  potem nazwa ta przejęta została przez Rzymian.
Inne wyjaśniania związane są z narodem Himjaryci, panującym w starożytności w południowo-zachodniej części regionu arabskiego.  W tym czasie morze nazywano „ Sea of Himyarites” co oznacza dosłownie Morze Czerwone. W czasach wielkich odkryć geograficznych, w zwyczaju było zakreślanie Morza Czerwonego na mapach kolorem czerwonym.

 

Podziel się artykułem ze swoimi przyjaciómi.