loading
youtube
youtube
  • UWAGA! Ważny komunikat odnośnie wylotów do Egiptu do 29.03.!

  • ETI - SPECJALIŚCI OD SŁOŃCA

  • LATE Check-Out tylko w hotelach RED SEA HOTELS

  • Twój wymarzony urlop w najlepszej cenie!

  • MAHARA CLUB - program dla stałych Klientów RED SEA HOTELS

  • Planujesz urlop?- skontaktuj się z nami, tel: 0048 22 419 97 00

Szukaj & Rezerwuj


ETI - Call Center
0048 22 419 97 00
Doradztwo & Rezerwacja:
Pn-Pt
09:00 – 18:00

7 ciekawych faktów dotyczacych latania

Der kürzeste Flug der Welt dauert nur etwa eine Minute. | © bkindler, iStock

Czy wiecie,że latanie odmładza? nawet, jeśli minimalnie? A w samolocie można zobaczyc całą tęczę? Średnio 1 milion ludzi znajduje się w powietrzu. Poniżej kilka ciekawostek dotyczących latania.

 


 

 
Latanie odmładza:

Zgodnie z teorią względności Einsteina, zwanej również paradoksem bliźniąt, jeśli jedno z bliźniąt zostanie wysłane w kosmos z prędkością światła, podczas gdy drugie pozostanie na ziemi, to czas na statku kosmicznym płynie wolniej. Innymi słowy podróżujący po powrocie będzie młodszy od swojego bliźniaka. Teoria ta powinna działać również przy niższych prędkościach, co oznacza, że pasażerowie po odbytym rejsie mogą być młodsi. Jednak tylko o jedną tysięczną sekundy po 40 latach czasu lotu.

Tęcza w zasięgu ręki:

Z samolotu pasażerowie mogą zobaczyć tęczę w całości i naprawdę z bliska. Samolot rzuca swój cień na chmury, a wraz z tęczą rysuje się magiczny obrazek.

Tajemnica soku pomidorowego:

Dlaczego tak wielu ludzi pije sok pomidorowy podczas lotu? Spożycie tego soku tylko na rejsach Lufthansy sięga ok. 1,7 miliona litrów rocznie. Niższe ciśnienie w kabinie samolotu podczas rejsu powoduje zmiany w odczuwaniu smaków. Zarówno posiłki jak i napoje smakują bardziej neutralnie a wtedy rośnie zapotrzebowanie na coś pikantnego i wyrazistego- na korzyść soku pomidorowego.

Fałszywe dokumenty:

Przez 13 lat szwedzki pilot, pracujący w wielu różnych liniach lotniczych, posługiwał się fałszywą licencją pilota.

Emisja CO2:

Ok. 2,5 tony CO2 generowane jest podczas lotu w przypadku jednego pasażera, podróżującego na trasie Europa-Nowy York w klasie ekonomicznej. W klasie biznes emisja CO2 na jednego pasażera wynosi ok. 4 tony.

Najdłuższy lot nonstop na świecie:

Najdłuższy dotychczas lot na świecie bez miedzylądowania realizowany jest na trasie Singapur - Nowy York, 16.600 km trasy lotu. Czas trwania rejsu to 18 godzin. Tak długi przelot możliwy jest dzięki wykorzystaniu technologii silników odrzutowych.

Najkrótszy lot na świecie:

Najkrótszy lot na świecie realizowany jest pomiedzy szkockimi wyspami Papa Westray i Westray - trwa tylko ok. jedną minutę.