loading
youtube
youtube
  • ETI - SPECJALIŚCI OD SŁOŃCA

  • LATE Check-Out tylko w hotelach RED SEA HOTELS

  • Twój wymarzony urlop w najlepszej cenie!

  • MAHARA CLUB - program dla stałych Klientów RED SEA HOTELS

  • Planujesz urlop?- skontaktuj się z nami, tel: 0048 22 419 97 00

Szukaj & Rezerwuj


ETI - Call Center
0048 22 419 97 00
Doradztwo & Rezerwacja:
Pn-Pt
09:00 – 18:00

Informacje o podróży

EGIPT

Przepisy wjazdowe i celne:

Obywatele polscy są zobowiązani posiadać paszport z datą ważności 6 miesięcy od daty powrotu. W przypadku dzieci wymagany jest własny paszport z aktualnym zdjęciem. Istnieje obowiązek posiadania wizy wjazdowej, ważnej na pobyt do 30 dni. Wiza dostępna jest po przylocie do Egiptu na lotnisku; w banku lub u lokalnego agenta. Jej koszt to 28 USD. W tej cenie Klienci ETI otrzymują wizę bez konieczności czekania w kolejce, od razu po przylocie do Egiptu (fast track service).
Turyści przylatujący do Sharm El Sheikh otrzymują na lotnisku bezpłatną wizę, ważną na pobyt w strefie turystycznej w ciągu 14 dni tzw. "Sinai Only". W przypadku korzystania z wycieczek fakultatywnych poza Synajem ( np. do Kairu, Luxoru ) należy wykupić wizę turystyczną na lotnisku (28 USD). Jeśli pobyt na terenie Egiptu ma przekraczać 30 dni w takim przypadku należy wystąpić o wizę do Ambasady Egiptu. ( Ambasada RP w Kairze, Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek, tel: +202 27367456, 27359583, 27355416)
Podróżni, innej narodowości niż polska, powinni w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem podróży, sprawdzić obowiązujące dla nich warunki wjazdowe do Egiptu. W tym celu prosimy naszych Gości o kontakt we własnym zakresie z właściwymi organami dyplomatycznymi jak konsulat czy ambasada.
Istnieje obowiązek wypełnienia deklaracji celnej, która powinna być podstemplowana przez celnika. Brak pieczątki na deklaracji celnej może spowodować problemy przy wyjeździe z Egiptu. Warunki przewozu nie odbiegają znacząco od ogólnie przyjętych standardów europejskich.
 

Waluta:

1 funt egipski (LE)= 100 Piaster, 1 EGP= 0,21 PLN (marzec 2017). Istnieje możliwość wymiany waluty w większych bankach oraz w hotelach. Do dyspozycji Gości są również bankomaty w strefach turystycznych, płatność kartami kredytowymi jest akceptowana zarówno w hotelach jak i w większych restauracjach. Proszę mieć na uwadze, że podczas wypłaty waluty z bankomatów lub wymiany walut, pobierane są dodatkowe opłaty manipulacyjne.  


Strefa czasowa:

Czas polski plus 1 godzina w sezonie zimowym


Zwyczaje:

Egipt jest krajem muzułmańskim, gdzie przywiązuje się duża wagę do tradycji i zasad religijnych. Podczas zwiedzania świątyń, muzeów i miejsc kultu oraz innych miejsc publicznych prosimy o odpowiednie zachowanie; nie dotykanie ścian, posągów i innych eksponatów. Zbyt swobodny strój kobiet może powodować niepożądane reakcje. Podczas zwiedzania zalecamy solidne i wygodne obuwie, dostosowane do warunków panujących na trasie. Z reguły, podczas nabożeństw kościoły i meczety można zwiedzać jedynie z zewnątrz. Prosimy o odpowiednie dostosowanie stroju podczas wizyt w domach kultu (spodnie i spódnice).  Publiczne okazywanie uczuć osobie innej płci uchodzi w Egipcie za nieprzyzwoite.  


Religia/Ramadan:

Muzułmański miesiąc postu trwa od 27.05.-25.06.2017. Zwracamy się do Państwa z prośbą o respektowanie lokalnych zwyczajów poza hotelem. Prosimy o wyrozumiałość w stosunku do obsługi  i o nieafiszowanie się ze spożywaniem posiłków i napojów w okresie postu. W czasie ramadanu niektóre zabytki i świątynie mogą być niedostępne dla turystów do zwiedzania.


Serwis ETI:

Naszym Gościom zapewniamy opiekę rezydenta na miejscu w języku polskim, angielskim i niemieckim. Przedstawiciel naszej firmy będzie oczekiwał na Państwa już na lotnisku, gdzie skieruje Państwa do odpowiedniego autobusu transferowego, jadącego do wybranego przez Państwa hotelu.  


Wycieczki fakultatywne:

We wszystkich naszych kierunkach wakacyjnych oferujemy bogatą ofertę wycieczek fakultatywnych na miejscu. W celu uzyskania informacji na temat cen i terminów realizacji prosimy o kontakt z naszym rezydentem w hotelu. Proszę mieć na uwadze fakt, że w Egipcie zgodnie z obowiązującym prawem wycieczki, rejsy po Nilu mogą być organizowane wyłącznie przez uprawnione do tego agencje turystyczne, posiadające certyfikaty i licencje organizatora turystycznego. Korzystanie z ofert nie licencjonowanych firm turystycznych jest nie dozwolone przepisami egipskiego prawa. Dlatego ETI od lat współpracuje z Cairo Express Travel (CET), który jest organizatorem naszych wycieczek na miejscu. Rezerwacja wycieczek możliwa jest wyłącznie za pośrednictwem pracowników firmy CET.   


Fotografowanie i Filmowanie:

W Egipcie obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania obiektów militarnych, mostów, portów lotniczych oraz niektórych muzeów. W przypadku chęci sfotografowania lokalnych mieszkańców należy najpierw zapytać czy nie mają nic przeciwko temu. Zalecamy zaopatrzenie się w akcesoria fotograficzne przed podróżą, ponieważ na miejscu są one znacznie droższe niż w kraju. W niektórych zabytkach fotografowanie i filmowanie jest całkowicie zabronione, dlatego konieczne jest pozostawienie tymczasowo sprzętu przed wejściem do obiektu.      


Opieka zdrowotna/szczepienia:

W Egipcie nie występują zagrożenia sanitarne i nie ma obowiązku szczepień ochronnych. W cenie Państwa imprezy turystycznej jest zawarte obowiązkowe podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Mimo to zalecamy rozważyć poszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe warianty ubezpieczenia. W przypadku wątpliwości, dotyczących zagrożeń epidemiologicznych, zalecamy sprawdzenie informacji na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych oraz wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Przebywając w Egipcie zalecane jest przestrzeganie podwyższonych zasad higieny; często myć ręce, pić oryginalną wodę butelkowaną, dokładnie myć owoce i warzywa. Służba zdrowia jest na dobrym poziomie i jest ogólnodostępna. W strefach turystycznych jak i w większych hotelach do dyspozycji turystów są lekarze dyżurni, z którymi można skonsultować się w razie takiej potrzeby. W pobliżu stref turystycznych znajdują się również apteki, prowadzone przez wykwalifikowanych farmaceutów.    


Kategoryzacja hoteli:

Kategorie hoteli i statków turystycznych, podane na naszej stronie internetowej i w katalogach, odpowiadają oficjalnej kategoryzacji miejscowej i spełniają restrykcyjne wymagania władz lokalnych. Hotele są regularnie poddawane ocenie, przez odpowiednie organy kontrolujące, które sprawdzają, czy wszystkie wymagania dla danej kategorii są spełnione. Pokoje trzyosobowe to najczęściej pokoje dwuosobowe z dostawką a czasami z rozkładaną sofą/łóżkiem.


Telefony komórkowe:

Informacje odnośnie opłat roamingowych dostępne są u Państwa operatora sieci komórkowej. Zasięg sieci komórkowych w centrach turystycznych jest bez zarzutu, natomiast w dalszych strefach bywa nieoptymalny.

 

Jedzenie & Picie:

W krajach południowych zalecane jest spożywanie gotowanych i smażonych potraw. Woda ogólnodostępna nie spełnia wymagań jakościowych, dlatego stosowana jest głównie do mycia. Proszę mieć na uwadze, że w restauracjach hotelowych wymagany jest strój formalny (długie spodnie, spódnice/sukienki). 
  


Transport i komunikacja publiczna:

Państwa bezpieczeństwo jest dla nas największym priorytetem. Dlatego współpracujemy tylko z profesjonalnymi firmami transportowymi, dysponującymi nowoczesną flotą autokarową, których kierowcy ściśle przestrzegają zasad czasu odpoczynku, spokojnej i bezpiecznej jazdy zgodnie z przepisami prawa drogowego. W strefach turystycznych komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, w miastach kursują taksówki i minibusy, które są bardzo korzystnym środkiem transportu. 

 

Dodatkowe koszty i napiwki:


Ze względu na dość niski poziom zarobków w Egipcie, napiwki odgrywają bardzo ważną rolę. Z reguły należy przeznaczyć na ten cel ok. 5-10% kwoty rachunku. Nie zastawianie napiwków, uznawane jest powszechnie za niegrzeczność. Proszę mieć na uwadze fakt, że ceny importowanych alkoholi są wysokie.

 

Ogólne informacje praktyczne:
 

Prosimy mieć na uwadze fakt, że w hotelach może dochodzić do przerw w dostawie wody i prądu. Zarówno na statkach jak i w hotelach, napięcie elektryczne wynosi 110/220 V, europejskie wtyczki (płaska) są wystarczające. Zarówno serwis, punktualność jak i ogólny standard hoteli odbiega nieco od standardów europejskich. Tereny zielone wokół hoteli podlewane są nieuzdatniona wodą, co czasami może powodować nieprzyjemny zapach. Prosimy również uwzględnić fakt, że strefy turystyczne w Egipcie rozrastają się w dużym tempie o nowe hotele i resorty turystyczne.

 

Powyższe informacje mają charakter informacyjny i w każdej chwili mogą ulec zmianie. Dlatego nie stanowią podstaw do jakichkolwiek roszczeń czy reklamacji. Zalecamy Państwu odpowiednio wcześniej przed wyjazdem sprawdzenie informacji na stronie ministerstwa spraw zagranicznych.